субота, 17 квітня 2010 р.

ВІРУЮ. Роман про Михайла Грушевського

ВІРУЮ
Роман присвячений життю, творчості та діяльності українського історика, організатору української науки, політичному діячу і публіцисту, голові Центральної Ради, академіку, автору понад 2000 наукових праць Михайлу Грушевському (1866 – 1934).
Народившись в польському Холмі, зроставши на Кавказі ( Ставрополь, Владикавказ), Грушевський завдяки впливу батьків, з дитинства душею був з рідною Україною, який і присвятив все своє свідоме життя. Починаючи з навчання у київському унівеситеті Святого Володимира, продовжучи свою наукову дільність на посадах професора Львівського університету та дійсного члена Академії наук СРСР.
В романі детально зображені події перебування й діяльності Грушевського не тільки в Україні й в іміграції, а саме в Празі, Відні, Женеві (1919-1924), а й в період вигнання в Москві (1931 – 1934). Також автор недвозначно натякає про неоднозначність факту смерті Михайла Сергійовича під час лікування у Кисловадську...
-К. Школа, 2009. -428 с.

ЖУРНАЛ «ЗОНА» №23, 2008, присвячений Юрію Хорунжому

Це число часопису «Зона» - видання Всеукраїнського товариства політв”язнів і репресованих присвячений пам”яті багаторічного ( 1991 – 2007) його редактора Юрія Михайловича Хорунжого.
У номері, крім етапів життя Юрія Хорунжого та табірних новел, написаних його батьком Михайлом Івановичем – багаторічним в”язнем сталінських таборів, представлені твори колишнього редактора. Серед них – публікації «Як тебе не жаліти, Києве, мій...», «Іван Стешенко – творець українського епосу», «Скарби, поховані в бетоні», роман «Коні та конюхи», спогади «Мосбас. Зустріч з батьком».
Закінчується число, як і відкривається, спогадами – роздумами друзів та побратимів Юрія Хорунжого.

пʼятниця, 16 квітня 2010 р.

Юрій Хорунжий БІОБІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК

АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА НАУКОВО – ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО
Юрій Михайлович
Хорунжий
БІОБІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК
До 40-річчя літературної діяльності
Київ – 2006
1
УДК 016:929 Хорунжий
ББК 91.9:84
Х 82
Юрій Михайлович Хорунжий: Біобібліогр. покажч. / АПН України.
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського; Уклад. Р. С. Жданова; Наук.
ред. П. І. Рогова. – К., 2006.

Мужі чину: Історичні парсуни

Вони не плакали, не стогнали, не скиглили, не сиділи на печі й не били себе в груди з демагогічними викриками. Вони працювали упродовж трьох століть і дещо встигли зробити й роблять для України. Ця книжка — про таких чоловіків дії: від творця першої Конституції Пилипа Орлика до студентів, які змінили політичний клімат у жовтні 1990-го і стали предтечею Народного вибуху 2004-го.

Ілюстрована унікальними документальними знімками.


Мужі чину. – К., “Вид-во ім. О. Теліги”, 2005. - 421 с.; 

САДОВСЬКИЙ САДИТЬ САД З МАРІЄЮ І БЕЗ...

 Роман присвячений корифею української професійної сцени, засновнику і директору першого стаціонарного українського театру в Києві та Ужгороді, видатному майстру – актору і режисеру, одному з перших українських кіноартистів, блискучому письменнику – мемуаристу і перекладачу – Миколі Садовському (1856 – 1933).
  У творі через архівні матеріали висвітлено стосунки Садовського з багатьма політичними і культурними діячами, колегами по сцені,  зокрема, драматичні, із зіркою української сцени Марією Заньковецькою. Читач зможе дізнатися про маловідомі, навіть театрознавцям, еміграційний (1920-26 роки) і останній, після повернення, київський періоди життя і творчості великого митця і патріота.
– К., “Фенікс”, 2005. – 392 с.

Юрій Хорунжий. Любов маєш - маєш згоду.


Історичний роман про І. Мазепу.

Хто над ким? Обставини, проти яких ми безпорадні, чи ми, які створюємо їх і спрямовуємо? Та вічна проблема "вождь нації, держава і народ", котру намагався вирішити Іван Мазепа залежно саме від обставин, урешті-решт багато втративши, але чимало й осягнувши, зрозумівши...
Викрутаси світової історії вперепліт з інтимним життям українського гетьмана, зусиллями кошового отамана Костя Гордієнка, замірами російського і європейських монархів.


Любов маєш – маєш згоду. – К., “КМ Академія”, 2003. – 328 с.; 

Шляхетні українки. Есеї-парсуни

Документально-есеїстична книжка письменника Юрія Хорунжого присвячена драматичним, в більшості випадків трагічним, долям Олени Пчілки, Людмили Старицької-Черняхівської, Марії Старицької, Оксани Стешенко, Вероніки Черняхівської, Ірини Стешенко, Катерини Грушевської, Валерії О'Коннор-Вілінської, Надії Суровцової - щирих патріоток України, творців її культури, шляхетних не лише за походженням, а й за своїм чином.
Видання ілюстроване унікальними світлинами, зокрема з фотоархіву автора і музейних фондів.


Шляхетні українки. – К., “Вид-во ім. О. Теліги”, 2003. – 206 с.; 

Українські меценати; Доброчинність — наша риса.


Книжка есеїв про родини Тарновських, Ґалаґанів, Симиренків, Чикаленків, Рильських, Василя Вишиваного і Володимира Косовського - доброчинців, які прислужилися розвою української культури і суспільства загалом.



Українські меценати. Доброчинність – наша риса. – К., “ КМ Академія”, 2001. – 136 с.; 

ЗЛЕТ І ЗАЗЕМЛЕННЯ ГРИГОРІЯ ПОЛЕТИКИ

Роман побудований в кількох часових площинах: від наших днів – углиб історії, до другої половини 18 століття. Головний герой – історик за фахом – обирає тему для своїх досліджень, а саме пошуків автора славнозвісної пам”ятки української літератури «Історія Русів».
У застійний період історик зустрів чималий опір , йому намагалися нав”язати іншу, «сучаснішу» тему, цькували, хотіли звільнити з роботи і т. ін. Тв він вистояв і дочекався свого часу, коли зміг працювати над тим, до чого лежала душа.
- К., “Український письменник”, 1994. – 288 с.

четвер, 15 квітня 2010 р.

СЕРЦЯ МІДДЮ НЕ ОКУТИ

Книжка відзначається тематичною розмаїтістю. У повісті, яка винесена в заголовок, доля головного героя простежується впродовж чотирьох десятиріч: від подій 1946 року в київській Лук”янівській в”язниці, через етапи й сталінський концтабір на території Комі АРСР до аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року.
У повісті «Надія» змальоване життя дівчини, котра залишивши дім і батька, опиняється віч-на-віч із суспільством застою – глухим і байдужим до людської долі, наскрізь просякнутим брехнею і лицемірством.
Повість «Ах, вернісаж, ах вернісаж...» присвячена вічній проблемі: художник і суспільство, пошуки істини і намагання залишитися людиною за будь-яких обставин.
– К., “Молодь”, 1990. – 189 с.

ТАЄМНА ГРАМОТА

Історична повість, яка присвячена подіям 70-х років ХІХ сторіччя на Чигиринщині. В творі яскраво описані долі українських революціонерів-народників Володимира Дебогорія-Мокрієвича, Михайла Фроленка, Яківа Стефановича, Івана Бохановського, Лева Дейча, Валер”яна Осинського, Володимира Свириденка, Йосипа Давиденка, Миколи Полетики, Михайла Гудзя, Григорія Попка, Юхима Олійника, Івана Піскового, Кузьми Прудкого, Марії Ковалевської та багатьох інших.
Вищезгадані особистості заради кращої долі свого народу залишили своє забезпечене життя: престижну роботу, навчання в вищих учбових закладах, сім”ї тощо. Внаслідок чого, багато з них втратили все, а деякі навіть життя...
– К., “Веселка”, 1990. – 235 с.

КОЛИ ПРОМОВЛЯЮТЬ ФАЛЬКОНЕТИ

Цей історичний триптих об”єднує спільна ідея боротьби українського народу проти іноземних поневолювачів у період, коли вона набула особливої гостроти: наприкінці 16 та в 17 століттях.
У повістях поставлено важливі морально-етичні проблеми: вірність своєму народові на противагу матеріальному благополуччю й високим чинам, пошуки свого місця й громадянського «я» серед бурхливих подій того часу, духовне єднання вождя й народу – порушення цієї заповіді призводить до трагічних подій історії.
Геогафія повістей широка – від грецького Афону до Поділля, Києва, Чигирина і Запорізької Січі. Діють тут як відомі історичні постаті, так і прості козаки, селяни, міщани, вчителі й учні Київського колегіуму.
– К., “Молодь”, 1988. – 183 с.

Борвій. Роман про Михайла Старицького

Цей роман присвячений життю та творчості Михайла Петровича Старицького, видатного українського письменника, другої половини ХХ століття, поета, драматурга, прозаїка, перекладача, видавця, театрального та громадського діяча. Його п”єси «За двома зайцями», «Циганка Аза», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Маруся Богуславка», трилогія про Богдана Хмельницького, роман про Устима Кармелюка, інші твори увійшли до скарбниці української класичної літератури.
В «Борвії» діяльність М.П. Старицького розкривається на фоні важкого періода в громадському та культурному житті українського народу.
– К., “Радянський письменник”, 1987. – 475 с